تعریف دوپینگ خون

به افزایش گلبول هاى قرمز (Erythrocythemia) با استفاده از روش هاى مصنوعى برای افزایش توانائى حمل اکسیژن خون و متعاقب آن افزایش قابلیت گیرندگی اکسیژن توسط عضلات، دوپینگ خون گفته مى‌شود.

هدف از این کار، افزایش توانائى حمل اکسیژن در خون و در نتیجه افزایش قدرت استقامتى ورزشکار مى‌باشد. عدم دریافت اکسیژن توسط بافت‌ها سبب ظهور پدیدهٔ وام اکسیژنى (Oxygen debt) و در نتیجه متابولیسم بى‌هوازى و تشکیل اسید لاکتیک مى‌گردد که حاصل تنفس بى‌هوازى در بافت عضلانى مى‌باشد. تولید اسید لاکتیک سبب گرفتگى و درد عضلات پس از یک کار سخت طاقت‌فرسا مى‌گردد و معمولاً کرفتگی و خستگی حاصل از کار سخت به‌علت تجمع اسید لاکتیک مى‌باشد.

حمل اکسیژن به عضلات از طریق دو سیستم صورت مى‌پذیرد:

۱. اکسیژن محلول در پلاسما که ۳% تأمین اکسیژن را برعهده دارد.

۲. اکسیژن متصل به هموگلوبین که ۹۷% اکسیژن را تأمین مى‌کند.

بنابراین با توجه به سهم عمدهٔ اکسیژن متصل به هموگلوبین، افزایش سطح هموگلوبین خون منجر به ازدیاد سطح اکسیژن و افزایش قابلیت حمل اکسیژن به عضلات مى‌شود و این امکان را فراهم مى‌سازد که عضلات مقاومت بیشترى در برابر خستگى داشته باشند.

همان‌گونه که در تعریف ذکر شد،. البته راه‌بردهاى طبیعى مختلفى نیز براى افزایش گلبول‌هاى قرمز خون وجود دارند که از آن جمله مى‌توان به تمرین در ارتفاع، استفاده از اتاقک خواب (Sleep chamber) و رژیم‌هاى تغذیه‌اى خاص اشاره نمود. بدیهى است که این روش‌ها با توجه به تعریف، دوپینگ تلقى نمى‌شوند.

تاریخچه دوپینگ خون

♦ روش‌هاى دوپینگ خون

♦ اریتروپوئز
افزاینده‌هاى پلاسما
♦ حمل‌کننده‌هاى مصنوعى اکسیژن
دستکارى فیزیکى و شیمیائی، داروئى
♦ روش‌هاى طبیعى افزایش گلبول‌ قرمز
♦ مصرف بى‌کربنات

 

 

به اشتراک بگذاريد :
 • نوشته شده  doping
 • در بخش  دوپینگ خون
 • تاریخ  ۱۲ تیر ۱۳۹۰
 • يك نظر
 • Cristina در ساعت ۱:۴۷ ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: مرداد ۱۳۹۱

  I’m impressed you should think of somethnig like that

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: